8 maja 2020|Bartosz Nowicki

Po co mi architekt? 

Architekt to jedna z ważniejszych osób, z którą przyjdzie Ci współpracować podczas budowy Twojego domu. Od architekta w dużej mierze zależy jak finalnie Twój dom będzie wyglądał oraz jak bardzo będzie funkcjonalny. Dzięki optymalnemu wykorzystaniu powierzchni, nowoczesnych rozwiązań  oraz walorów działki, możesz dużo zyskać. Dobry architekt będzie potrafił odczytać Twoje potrzeby, dopasować styl i stworzyć właściwą wizję. Do jego zadań również należą wszelkiego rodzaju konsultacje, uzgodnienia, decyzje i rady.

Czy jeśli kupię gotowy projekt, to nie potrzebuję architekta?

W Internecie można znaleźć bardzo dużo gotowych projektów domów. Znajdziesz piękne wizualizacje, gotowe układy pomieszczeń i zestawienia materiałów. Kupno gotowego projektu nie zastąpi jednak architekta. Każdy projekt będzie wymagał adaptacji.  Wynika to głównie z miejscowego planu zagospodarowania, ukształtowania terenu i kształtu działki. Wybór tego rozwiązania na pewno okaże się szybszym, ale nie koniecznie musi być tańsze. Projekt indywidualny to gwarancja dokładnego przeanalizowania swoich potrzeb i preferencji. Czasem może nam się wydawać, że gotowy projekt spełnia wszystkie oczekiwania, ale dopiero w trakcie rozmowy z doświadczonym architektem pojawiają się pytania, których sami sobie do tej pory nie zadaliśmy.

Jak szukać architekta?

Najczęstszą drogą poszukiwania architekta jest polecenie od rodziny, znajomych a czasem sąsiadów. Jeśli nie ma takiej możliwości, to pozostaje poszukiwanie w Internecie. Na początek podstawowym kryterium selekcji jest lokalizacja. Architekt powinien być z okolicy budowy. Po pierwsze, jeśli realizuje projekty w miejscowych urzędach i zna specyfikę regionu, szybciej załatwi formalności. Budowa to żywy organizm i w jej trakcie może pojawić się potrzeba aby architekt pilnie na nią przyjechał. Drugim kluczowym kryterium jest specjalizacja. Architekt, który jest ekspertem w budowie hal przemysłowych, najpewniej nie będzie ekspertem w budowie domów. Poza tym należy pamiętać, że architekt to artysta, a każdy artysta ma swój styl. Zalecamy abyś dokładnie obejrzał portfolio, które najczęściej jest dostępne na www pracowni.

Jak wybrać architekta?

Tak jak już pisaliśmy wcześniej, architekt to jedna z kluczowych osób całego przedsięwzięcia, która będzie Ci towarzyszyła przez większość czasu trwania budowy. Warto, aby wybrać osobę z którą dobrze się rozumiesz. Jeśli od pierwszego momentu coś nie gra, irytujesz się czy denerwujesz, szybko zmień swój wybór. Architekt powinien być Twoim przewodnikiem, umieć zadawać konkretne pytania i pokazywać właściwe propozycje rozwiązań. Jeśli masz wrażenie, że Cię nie rozumie lub czujesz niedosyt, warto dać szansę komuś innemu. Jeśli od architekta oczekujesz większego wsparcia podczas budowy niż tylko stworzenie samej koncepcji architektonicznej, to powinieneś dostrzegać u niego duże zaangażowanie Twoim projektem oraz wiedzę, którą potrafi Cię zaskoczyć.  Warto poprosić o kontakt do wybranych klientów. Czasem jest możliwość wizji lokalnej, do czego gorąco zachęcamy. Podczas takiego spotkania można dowiedzieć się jakie rozwiązania się sprawdziły, a co mieszkańcy domu zrobiliby dziś inaczej. Na koniec dwa kryteria, które niestety często są jedynymi: cena i termin realizacji.

Pierwsze spotkanie

Przed pierwszym spotkaniem z wybranym już wstępnie architektem, przygotuj swoją ogólną wizję. Chodzi głównie o samą bryłę, wielkość domu i funkcję poszczególnych pomieszczeń. Można to zrobić na podstawie gotowych projektów i realizacji lub spróbować coś naszkicować. Na spotkanie zabierz ze sobą dokumenty dotyczące działki (mapa i decyzje o warunkach zabudowy lub miejscowy plan). Warto też z góry określić oczekiwany termin realizacji.  

czytaj więcej

Jak wygląda współpraca z architektem budowlanym?

Jak współpracować z architektem żeby ta współpraca była efektywna?  W publikacji udzielimy kilku praktycznych rad dotyczących współpracy z architektem na...

Jak wybrać architekta budowlanego?

Po co mi architekt?  Architekt to jedna z ważniejszych osób, z którą przyjdzie Ci współpracować podczas budowy Twojego domu. Od...

5 najczęstszych błędów popełnianych przy budowie domu metodą gospodarczą

Ze względu na kwestie finansowe, organizacyjne, czy też plany życiowe, wiele osób nie decyduje się na zakup gotowego domu od...

  •  

    Rozpocznij z nami budowę nowego domu lub skorzystaj z naszego wsparcia na każdym etapie powstawania.

    Zostaw Kontakt