6 maja 2020|Mateusz Kałek

Ze względu na kwestie finansowe, organizacyjne, czy też plany życiowe, wiele osób nie decyduje się na zakup gotowego domu od dewelopera lub na zlecenie budowy generalnemu wykonawcy. Inwestorzy bardzo często decydują się na budowę systemem gospodarczym. Ogólnie przyjmuje się, że budowa domów metodą gospodarczą polega w praktyce na samodzielnym realizowaniu części prac budowlanych przez inwestora. W czasie takiej budowy znaczną część prac można realizować w swoim własnym zakresie. Inwestor, który wykonuje część prac budowlanych samodzielnie, może w rzeczywistości zaoszczędzić od 20% do 35% kosztów. Niemniej, w czasie takiej realizacji inwestycji, niedoświadczone osoby często popełniają błędy. Pięć najważniejszych z nich zostanie dokładniej opisane.

1. Brak doświadczenia/umiejętności w pracach budowlanych

Istota systemu gospodarczego budowy domu opiera się na tym, że część prac inwestor wykonuje samodzielnie. Problem pojawia się wówczas, gdy decyduje się na prace, w których nie ma żadnego doświadczenia. Proste teoretycznie czynności, w praktyce okazują się zbyt zaawansowane dla osoby, która nie posiada stosownych umiejętności i wiedzy. Zamiast niwelowania kosztów, te mogą rosnąć, ponieważ w konsekwencji konieczne będzie wezwanie specjalistycznej ekipy budowlanej, która nie tylko wykonana konkretną pracę, ale też będzie musiała usunąć efekty błędnych działań inwestora. 

2. Niska jakość stosowanych materiałów

Inwestorzy poszukujący maksymalnych oszczędności często decydują się na zakup materiałów bardzo niskiej jakości. O ile w przypadku materiałów wykończeniowych najczęściej konsekwencje dotyczą tylko walorów estetycznych, to w przypadku materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych problem może okazać się zdecydowanie większy. Przykładowo, oszczędzanie na bloczkach ściennych czy też materiałach izolacji termicznej, może skutkować w przyszłości zdecydowanie wyższymi kosztami ogrzewania.  

3. Wybieranie najtańszych ekip budowlanych, bez rekomendacji.

Tania ekipa budowlana często oznacza, że składa się ona z osób nisko kwalifikowanych. Tacy “fachowcy” mogą popełniać błędy, których konsekwencje mogą się sprowadzać nie tylko do dodatkowych kosztów, ale i również do problemów na etapie eksploatacji. Przykładem takiej sytuacji może być cieknący dach po pierwszej zimie.

4. Brak nadzoru budowlanego.

Jeśli kierownik budowy (mający prowadzić nadzór nad całą inwestycją) widzi obiekt w czasie jego realizacji tylko kilka razy, nie wie jak przebiegają poszczególne prace budowlane. W takiej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo, że nie zauważy ewentualnych błędów konstrukcyjnych, które mogą skutkować nawet katastrofą budowlaną.

5. Błędy w projekcie budowlanym

Projekt wykonany przez architekta z reguły jest przystosowany do danej inwestycji. Niestety jednak czasem inwestor (zazwyczaj po namowie wykonawcy) decyduje się wprowadzić poprawki do projektu na własną rękę. Takie nieprzemyślane zmiany podejmowane przez osoby, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, mogą nie tylko skutkować wzrostem kosztów inwestycji, ale też doprowadzić do poważnych konsekwencji.

czytaj więcej

Jak wygląda współpraca z architektem budowlanym?

Jak współpracować z architektem żeby ta współpraca była efektywna?  W publikacji udzielimy kilku praktycznych rad dotyczących współpracy z architektem na...

Jak wybrać architekta budowlanego?

Po co mi architekt?  Architekt to jedna z ważniejszych osób, z którą przyjdzie Ci współpracować podczas budowy Twojego domu. Od...

5 najczęstszych błędów popełnianych przy budowie domu metodą gospodarczą

Ze względu na kwestie finansowe, organizacyjne, czy też plany życiowe, wiele osób nie decyduje się na zakup gotowego domu od...

  •  

    Rozpocznij z nami budowę nowego domu lub skorzystaj z naszego wsparcia na każdym etapie powstawania.

    Zostaw Kontakt